«Багатії майбутнього» — ті, кого не замінить штучний інтелект
Нідерландський економіст Йона ван Лоенен заявив, що стрімкий розвиток штучного інтелекту може докорінно змінити ринок праці та поставити під загрозу передусім офісні професії. Як інформує УНІАН, про це він розповів в інтерв’ю журналу Knack, повідомляє Focus Online. За його словами, ШІ здатен замінити значну частину працівників, чия робота пов’язана з виконанням завдань за комп’ютером. Водночас фахівці, […]
Сообщение «Багатії майбутнього» — ті, кого не замінить штучний інтелект появились сначала на Бізнес-портал Одеської області.

Нідерландський економіст Йона ван Лоенен заявив, що стрімкий розвиток штучного інтелекту може докорінно змінити ринок праці та поставити під загрозу передусім офісні професії. Як інформує УНІАН, про це він розповів в інтерв’ю журналу Knack, повідомляє Focus Online.
За його словами, ШІ здатен замінити значну частину працівників, чия робота пов’язана з виконанням завдань за комп’ютером. Водночас фахівці, які працюють руками, навпаки, стають дедалі ціннішими.
«Здається, зараз відбувається зворотне: завдяки ШІ можуть замінити кожного, хто цілий день сидить за комп’ютером. Люди, які працюють руками, — це «багатії майбутнього»», — зазначив економіст.
Ван Лоенен також окреслив ключові економічні переваги Європи. Серед них — розвинене сільське господарство, потужний суднобудівний сектор, сильна промисловість, фармацевтика та ефективний сектор малого і середнього бізнесу. Саме різноманітність підприємницького середовища, де конкурують численні невеликі компанії, на його думку, є основою стійкої ринкової економіки.
Водночас, на відміну від США, у Європі менше великих технологічних корпорацій, проте доходи населення розподілені більш рівномірно.
У публікації також наведено перелік професій, які, за оцінками експертів, матимуть найбільший попит у Європі у 2026 році.
Серед них — менеджер з операційної діяльності, медична сестра, педагогічний та соціальний працівники, менеджер з продажу, вчитель, соціальний педагог, адміністративний фахівець, ІТ-менеджер та ерготерапевт.
Економістка Вірджинія Зондергельд звернула увагу, що лідерство операційних менеджерів у цьому рейтингу може видаватися неочевидним, однак саме ці фахівці відповідають за оптимізацію процесів, підвищення ефективності та скорочення витрат — навички, які є критично важливими в умовах економічної нестабільності та впровадження ШІ.
На тлі глобальних змін український ринок праці також переживає трансформацію. Директорка Інституту демографії НАН України Елла Лібанова раніше зазначала, що орієнтація виключно на вищу освіту часто пов’язана не зі знаннями, а зі статусом, що призводить до дефіциту робітничих кадрів.
Водночас, за словами голови ГО «Офіс міграційної політики» Василя Воскобойника, в Україні вже зараз зростає попит на працівників робітничих спеціальностей і кандидатів старшого віку. Роботодавці дедалі частіше відмовляються від ейджизму через дефіцит кадрів, спричинений міграцією, мобілізацією та війною.
Найбільше бракує фахівців у прикладних сферах — зокрема сантехніків, зварювальників, будівельників, водіїв та працівників аграрного сектору.
Ярина Русинська
Сообщение «Багатії майбутнього» — ті, кого не замінить штучний інтелект появились сначала на Бізнес-портал Одеської області.